LAS MA TANTSIN SU JALGADEL

See on mäng, mis paneb naerma ja teeb hea tuju, samuti õpetab lapsele järgima teise inimese liigutusi, hädavajalikku eeldust tantsimiseks.

mida teha

Pange mängima aeglane lugu.

Laps võtab kingad jalast ja paneb oma jalad teie labajalgadele.

Teoreetiliselt peaksite te nüüd tantsima hakkama. Praktikas võtab koosliikumise õppimine ilmselt veidi aega. Alustage edasi-tagasi kõndimisest, seejärel harjutage samme kõrvale.

Kui see tundub liiga raske, võite lapse alati sülle võtta ja niimoodi tantsida.

  KÕNNIME NAGU EGIPTLANE

Tantsimiseks tuleb tunnetada oma keha, aga samuti suuta liigutustega väljendada muusika rütmi ja meeleolu. See lihtne ja lõbus tegevus õhutab lapsi oma liigutusi tunnetama.

mida teha

Julgustage lapsi muusika saatel erinevalt kõndima ja liikuma, näiteks konna moodi hüppama, kassi moodi hiilima, ussina vingerdama ning – isegi – egiptlase moodi kõndima, kui ta oskab!

Siin sobivad igasugused liigutused – laske tal liigutada end muusika rütmis nii veidral viisil kui ta vähegi tahab.

Hiljem võib laps välja mõelda, keda ta imiteerib ja teie peate ära arvama, kellega on siis tegu.

  TEE NAGU MINA!

Musitseerimises omandatakse kõigepealt kuulamisoskus, järgneb äratundmine ja lõpuks kordamine. Kui laps juba teab, kuidas kuulata, on ta valmis mängima oma esimese pilliga – oma kehaga. Ta saab kasutada palju erinevad rütme ja järele teha palju erinevaid liikumisi.

mida teha

Näidake talle, kuidas oma keha rütmiliselt liigutada. Ta võib käsi plaksutada, jalgu trampida, näppudega peopesale koputada, kingaservi kokku taguda, punni puhutud põski plaksuga tühjaks lüüa, lahtise või kinnise suuga keelega laksutada.

Et laps saaks oma kehaga rütmi jäljendada, võib alustada ükskõik millise heliga neist. Alguses kasutada lühikeste pausidega lihtsat rütmi, hiljem võib tasapisi üle minna vahelduvatele rütmidele.

Kui laps juba suudab jäljendada rütmi ühe kehaosaga, võib algust teha segarütmidega. Näiteks kaks korda jalgadega vastu maad lüüa ja üks kord käsi plaksutada, kaks korda plaksutada ja siis reisi patsutada jne.

Lauludele kaasa plaksutamiseks valige laulud, mida laps hästi tunneb.

Nelja-aastaselt suudab laps juba “lugeda” rütme, mis tema jaoks on üles kirjutatud. Pika hääliku märkimiseks kasutage pikka ja lühikese noodi märkimiseks lühikest joont.ÄMBI-KÄMBI ÄMBLIK
Seda laulumängu saab mängida autos või kõrvuti diivanil istudes.

Ämbi-kämbi ämblik ronib mööda puud,
TEGEVUS: pange vasaku käe pöial vasaku käe nimetissõrmele, seejärel laske see näpupaar lahti ja ühendage parema käe pöial vasaku käe nimetissõrmega: selliseid liigutusi korrates imiteerite ämbliku ülesronimist mööda puud

Kuid vihmahoog teel peatab väikse ämbliku.
TEGEVUS: tõstke käed üles ja imiteerige näppe liigutades vihmasadu

Siis aga päike kõik ära kuivatab
TEGEVUS: tehke ühe või mõlema käega suur ring.

ja ämbi-kämbi ämblik puu peal ronib taas
TEGEVUS: ronige jälle näppudega.

Selle populaarse inglise lastelaulu Incey Wincey Spider viisi saab kuulata internetis aadressil http://www.bbc.co.uk/cbeebies/tweenies/songtime/songs/i/inceywinceyspider.shtml

 

  NUMBRISALMID

Loendama õppimine on esimene samm mõistmiseni, mida arvud tähendavad. Kui lapsed loendamisega algust teevad, on see nende jaoks salm nagu teisedki salmid. Arvatavasti saavad nad aru, mida tähendab 1-2-3, kuid 6-7-8 ei seostu nende kujutluses millegagi. Kui laps juba tunneb järgnevust 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10, hakkab ta arvu tähendust tasapisi taipama; teda õhutab tagant see, kui teie liidate, lahutate ja osutate numbritele. Väikesed lapsed ajavad sageli numbrite järjekorra segi, loendamine vajab palju harjutamist.

mida teha

Lugege lastele rahulikel hetkedel salme ette ja ergutage neid oma näppe ja varbaid loendama, mida võib teha ka toredate salmide saatel.

Mõista, mis on üks

Mõista, mis on üks: üks ma ise.
Mõista, mis on kaks: kaks silma kassil peas.
Mõista, mis on kolm: kolm jalga vokil all.
Mõista, mis on neli: neli nisa lehmal all.
Mõista, mis on viis: viis sõrme mehel käes.
Mõista, mis on kuus: kuus naela hobuserauas.
Mõista, mis on seitse: seitse tähte taevasõelal.
Mõista, mis on kaheksa: kaheksa kana karjas.
Mõista, mis on üheksa: üheksa hobust meie õues.
Mõista, mis on kümme: kümme kella me kirikus

Mugandatult allikatest: Laanvee, Ervin 2002 "lasteriimid ja harjutused hommikuringis"
"Eesti rahvalaulud III" 1972

Kala püüdis väikeveli

Üks, kaks, kolm, neli,
kala püüdis väikeveli.
Viis, kuus, seitse,
kala vette heitis.
Miks sa kala vette lasid?
Näpust ta mul kinni asis,
väike näpp mul valu sai,
puhu peale, ole pai.

Järgmine salm aitab teha lihtsaid lahutamistehteid.

Kümme sinist pudelit

Kord kümme sinist pudelit seisis müüri peal.
Kord kümme sinist pudelit seisis müüri peal.
Üks pudel alla kukkus siis kõrge müüri pealt,
Nüüd pudeleid on üheksa kõrge müüri peal.

Üheksa sinist pudelit seisis müüri peal.
Üheksa sinist pudelit seisis müüri peal.
Üks pudel alla kukkus siis kõrge müüri pealt,
Nüüd pudeleid on kaheksa kõrge müüri peal.

Ja nii edasi, kuni müürile pole jäänud ainsatki pudelit.

Veel on paar lihtsat liisusalmi.

Üks, kaks, kolm, neli, veiis,
kes meist sisse läheb siit.
Üks, kaks, kolm, neli,
viis, kuus, seitse.
Ei su singid korstnas suitse.

"Mängime neid mänge" 1990

  ÜMBRUSE HÄÄLTE KUULATAMINE

Linnas oleme nii harjunud ümbritsevaid helisid ignoreerima, et enamasti ei pööra tastahelidele vähimatki tähelepanu. Ümbruse häälte kuulatamine on kena, vaikne ja rahustav tegevus, mis sobib selleks puhuks, kui laps on erutatud või tujust ära.

mida teha

Jalutage mööda tänavat ja minge parki. Kuulatage liikluse hääli ja neidki, mis pole seotud liiklusega: linnulaulu, kõrgel lendava lennuki häält, langenud lehtede sahinat jalge all, puude kohinat tuules ja võõra maja aknast kostvat muusikat.

Kui olete parki jõudnud, kuulatage sealseid hääli: laste kilkamist, partide prääksumist, muruniiduki mürinat.

Siis keskenduge kaugemalt kostvatele tänavahäältele. Kas suudate leida pargis sellise vaikse nurgakese, kuhu need hääled ei kosta? Pidage meeles, et küngas või hoone summutab heli.

Julgustage teda mõnd tänaval või pargis kuuldud heli järele tegema. Võite näiteks hüpata kanalisatsiooniaugu kaanel, kepiga vastu aiavarbu klõbistada, puuoksi raputada või kivi tiiki visata.

  PESU SORTEERIMINE

Et mõista arvude tähendust, peavad lapsed aru saama, mida loendamine tegelikult tähendab - ja see võib olla üllatavalt raske. Lihtne on osutada puule ja öelda, et see on puu, aga kuidas osutada kolmele? Et mõista, mida kolm tähendab, peavad lapsed märkama, et kolmel kassil ja kolmel teekannul on midagi ühist. Esimene samm selle arusaamani on õppida asju rühmitama.

mida teha

Pange pesemist vajav valge ja värviline pesu eraldi.

Liigitaga must pesu materjali järgi: villased, puuvilased ja sünteetilisest kangast esemed. Kolmeaastase jaoks on see arvatavasti raske aga nelja-aastane peaks teie juhiseid järgides toime tulema.

Sorteerige puhas pesu rõivasteks ja voodipesuks.

Sorteerige puhas pesu emme, issi ja lapse riieteks.

  MIS PURGIL KIRJAS ON?

See on veel üks sorteerimismäng. Lastel tuleb leida asju, mida panna kahte või rohkemasse kotti või purki. Liigitada saab värvuse, suuruse, kuju või omaniku järgi. Mis mingisse purki panna? Aga see on purgil kirjas!

mida veel teha

Andke lapsele suur kast ja väike kast, et ta saaks jagada asjad suurteks ja väikesteks. Siis andke talle kaks kotti, ühel punane, teisel roheline lipik, ja paluge liigitada asju värvuse järgi.

Alustada võib eri suuruse ja värvusega klotsidest. Edasi võite lasta tal kogu majast kottidesse sobivaid asju otsida. Arvatavasti peab lapsel silma peal hoidma ja kehtestama selged mängureeglid: näiteks, mitte puutuda purunevaid asju ja mitte sorida riidekappides.

Aias võib laps liigitada värvuse järgi lilli, aga neid ei ole vaja murda.

Autosõidu ajal andke talle "busside kott" ja "veoautode kott". Niipea kui laps märkab bussi või veoautot, paneb ta mündi või nööbi vastavasse kotti. Pärast võite nööbid üle lugeda.

  NIMEKIRJA TEGEMINE

Lapsed hakkavad tegema esimesi katseid kirjutada umbes samal ajal, kui nad teevad algust joonistamisega. Esialgu tähendab see väikeste joonekeste tõmbamist. Kui last julgustate ja nimetate kritseldamist kirjutamiseks, hakkab tähtede tegemine talle mõnikord isegi rohkem meeldima kui joonistamine.

mida teha

Tehes ostude nimekirja, andke lapsele pliiats ja leht joonelist paberit, et ka tema saaks oma nimekirja teha. ta ei pea päriselt kirjutama - täpselt samuti, nagu ei pea olema äratuntavad tema esimestel joonistustel kujutatud asjad. Kui julgustate teda kirja moodi kritseldama, muudab ta ajapikku kritseldused tähtedeks.

Vaadake kritseldusi ja kiitke: "Vaata, sa oled päris N-tähe kirjutanud!" Laps on uhke ja järgmine kord hakkab võib-olla ise seda N-tähte otsima. Seejärel ta ehk proovib juba teadlikult seda tähte teha.

Kui last õhutada, hakkab ta vähehaaval kirjutama. Laske tal edeneda omas tempos. Kiitke lapse tehtud tähti ning ärge kunagi alavääristage ta kritseldusi. Kui laps tunneb, et tema kirjutamist hinnatakse, jätkab ta tavaliselt proovimist.

NUMBRIMÄRGID

Seda mängu on lihtne mängida, kui olete kuhugi teel. Olenevalt lapse vanusest ja teadmistest võib seda mängida mitmeti. Kõige lihtsam on otsida autode numbrimärkidelt teatud tähti ja numbreid. Mängu keerukam vorm on tähti järjekorda seada ja neist sõnu moodustada. Igaks juhuks väike hoiatus, vältimaks vaidlusi, mis tähti või numbreid nähti, piirduge pargitud autodega.

mida teha

Tänaval kõndides vaadake autode numbrimärke ning leidke sealt mitmesuguseid tähti ja numbreid. Väiksema lapse puhul alustage tähtedega, mida ta tunneb või mida on kõige lihtsam ära tunda, näniteks S (nagu uss).

Otsige numbreid ühest kümneni. Laske igal lapsel otsida oma nime algustähti või numbrit, mis vastab ta vanusele, ja vaadake kui palju keegi neid kokku saab.

Näidake väiksematele lastele, kuidas näppudega arve näidata, lakse neil numbrimärkidelt leida arv alla kümne ja seda siis näppudega näidata.

Suurematel lastel laske ühe numbrimärgi numbrid kokku liita. Kas nad leiavad ka sellise numbrimärgi, kus numbrite summa tuleb kümme?

Julgustage suuremaid lapsi märkama sõnu, mis numbrimärgi tähtedest tekivad või mis tekiksid siis, kui tähtede järjekorda muuta. 

  MÄNGUD POESKÄIGUL

Kui muudate poeskäigu last haaravaks mänguks, võib see kauem aega võtta, ent see-eest pole muret igavusest tekkivate jonni- ja pahurusehoogude ning halva käitumisega

mida teha

Teel poodi otsige lapse nime algustähti tänava- ja poesiltidelt ning reklaamplakatitelt. Otsige lapse vanusele vastavat numbrit ustelt, bussidelt ja autode numbrimärkidelt.

Poes valige toidud, mis lapsele kõige rohkem meeldivad, ning otsige nende pakenditelt lapse nimetähti.

Riiulirea taha pöörates laske lapsel ennast luurata. Lugege üle, mitu kassat on avatud ja mitu inimest seisab kassajärjekorras.

  RIIMIMÄNG

Sobiv mäng ettnägematu ootamise vms sisustamiseks. Lapse ülesanne on leida sõnale riim - mida tobedam kombinatsioon, seda parem.

Ergutage last leidma riime oma igapäevastest kogemustest: võtame koti ja poti, hüppame ja lükkame, nägime kassi ja tassi, sõidame ja võidame.

Valige lihtsaid sõnu ja leidke nendele naljakaid riime: kes tõi võid, pai hai sai, üks küps müts, ruttu tuttu.

  LOEME KOKKU

Kui laps oskab juba loendada, on lõputult võimalusi temaga harjutada. Siin on ainult mõni soovitus, kindlasti suudate neid omalt poolt täiendada.

mida teha

Mitu inimest seisab bussipeatuses?

Mitu last on bussis?

Mitu koera ootab oma peremehi poe ukse taga?

Mitmel puul on roosad õied?

Mitu münti on vaja jäätise ostmiseks?

Mitme sammu pikkune on sein, mitme sammuga jõuab postkastini, mitu korda veel saab liumäest alla lasta, mitu korda astmelt alla hüpata?

  TEEME ENDALE ISE AABITSA

Raamatupoed on täis laste arvutamisraamatuid ja aabitsaid, aga ikkagi on tore teha päris oma raamat. Siis saab laps ise otsustada, mida või keda kujutav pilt mõne tähe juurde panna

mida teha

Igale tähestiku tähele tuleks jätta üks lehekülg ja laps saab otsustada, kuidas seda lehekülge täita. Aidake lapsel pilte valida.

Numbrite raamatu jaoks on vaja väiksemat valikut pilte, aga igat kujutist peab olema mitu. Pidage meeles, et suuremate numbrite kujutamine võtab rohkem ruumi. Jätke neile kaks kõrvuti lehekülge ja leidke mõni materjal, kust laps saab leida piisavalt sarnaseid pilte. Selleks sobivad hästi näiteks lillepildid mõnest aianduskataloogist.

  MÕMMIDE KOHVILAUD

Lauakatmine on korduv sorteerimismäng, mis on keerulisem kui liigitamine värvi järgi. Iga külalise jaoks on vaja lauale panna üks tass, üks alustass, üks nuga, üks kahvel ja üks lusikas.

mida teha

Laske lapsel laua ümber istuma panna 3-4 mõmmit. Meenutage talle, et väiksematele tuleb pudipõlled ette panna, et nad ennast täis ei pudistaks (seda osa täidavad suurepäraselt kaelarihma või -paela vahele pistetud majapidamispaberi tükid).

Laps võib teha paberist või kaartidest viltpliiatsitega kaunistatud liniku iga taldriku alla panemiseks, salvrätihoidjad majapidamispaberi rulli lõikudest ja kirjutada külaliste nimed nimesiltidele, kas päriselt või kirjutamist matkiva kritseldusena.

Siis katab laps laua, nii et igal lelul on linik, salvrätt, nimekaart noad-kahvlid ja lauanõud.

Laps võib igale külalisele mängult kohvi kallata ja anda neile väikeseid plastiliinist kooke.

Ta võib neile isegi väikseid võileibu teha ja ehtsaid pisikesi kooke küpsetada. Et saada mõmmidele sobivas suuruses kooke, KAALUME RIISI

See võib olla nii lihtne kui ka raske ülesanne. Suurematele lastele meeldib mõõtmistulemusi kirja panna. Kirjuta paberile, mida on vaja mõõta, ja jäta sinna ruumi, kuhu iga laps saab oma vastuse kirja panna. Ta võib oma vastuse vastavasse lahtrisse kirjutada, teha teatud arvu punkte või jooni, kinnitada sinna numbriga lipiku või kleepida lihtsalt tärni.

ülesanded

Kui palju kaalub ääreni tass riisi?

Kas tassitäis pikateralist riisi kaalub sama palju kui tassitäis ümmarguste teradega riisi?

otsige sobivaid pabervorme poe küpsetusosakonnast. Mitu tassitäit vett mahub kaussi?

Mitu lisukatäit riisi mahub munatopsi?

jne

  PANEME AKNALE SILDI KÜLGE

See pole mitte niivõrd mäng kui viis tutvustada lastele tavalisi asju tähistavate sõnade kirjapilti

mida teha

Kirjutage lipikutele (väiketähtedega) majas leiduvate asjade nimetusi ja kinnitage need esialgu ise õigetele asjadele. Näiteks lipik, millel on sõna "uks", kinnitage uksele, lipik sõnaga "aken" aknale jne. Kasutage umbes kuut nimetust korraga ja hoidke need paigas umbes nädal, seejärel pange paika järgmised kuus.

Kirjutage sõnad suurtele paberilehtedele, eemaldage kõik lipikud ja vaadake, kas laps oskabl ipiku kokku panna sama sõnaga paberilehel. Et seda suuta, peab ta sõnad ära tundma. Alustage sõnadega, mida on kerge üksteisest eristada, näiteks sõnadega "uks" ja "aken".

  TEEME KOOS SÜÜA

Söögitegemine on teadus, siin on nii matemaatikat kui ka oskust aidata. See on ühtlasi võimalus oma saavutuste üle uhke olla. Söögitegemine on üks väheseid tegevusi, milles laps saab jõuda lõpptulemuseni, mis näeb välja niisama meisterlik kui see, mille on teinud vanemad.

mida teha

OHUTUS
Ehkki köögis on ilmseid ohte, näiteks kuumad ahjud ja teravad noad, saab laps seal toimetada ka ohutult - mõõta ja hakkida desserdinoaga selliseid pehmeid toiduaineid nagu banaanid ja seened. Ta näeb, kui tore on koos töötada ja et pere jaoks söögitegemine ei pea sugugi olema igav.

Köögitehnika laiendab lapse võimalusi kaasa lüüa. Kui last tähelepanelikult jälgida, võib ta köögikombainiga toiduaineid hakkida. Mikseri abil saab ta teha kooke, kus on vaja midagi vahustada - see on ülesanne, mis alla 6aastastele on käsitsi raske - ja, mis veel kõige lihtsam, automaatne leivaküpsetusahi võimaldab lapsel õhtul enne vanni vajalikud ained ära kaaluda ja hommikusöögiks omaküpsetatud leiba süüa.

  KAALUMINE JA MÕÕTMINE
Osutiga kaalu näitu on lapsel raske lugeda ja seepärast on tema jaoks sobivaim vanamoodne kaalukaussidega kaal. Ta valib sobivad vihid ja pneb need ühele kaalukausile, seejärel hakkab teise kaalukaussi ettevaatlikult toiduainet tõstma. Väikesel lapsel on kaalust lihtsam kasutada mõõdutassi.

  HAKKIMINE JA REBIMINE
Lubage lapsel desserdinoaga pehmeid toiduaineid lõigata. Suurem (ja ettevaatlikum) laps võib teie juhendamisel kasutada lõikenuga, aga teda ei tohi sellega kunagi üksi jätta. Valige alati pigem ümara kui terava otsaga nuge. Sakilised noad on ohutumad ja neid on lapsel kergem käsitseda. Lubage tal salatilehti rebida.

  IGAÜHELE JÕUKOHANE TÖÖ
Pidage meeles, et küpsetusvormide määrimine, kaupluse riiulilt vajalike toiduainete leidmine ja nõude pesemine on kõik ülesanded, mida 3aastane meelsasti täidab. Iseg väikelaps saab hakkama koogitaigna segamisega.